Лев І (1264-1301)


Лев був талановитим володарем, з незвичайною енергією проводив свої плани, намагався скупчити у своїх руках якнайбільшу територію і вести провід над іншими членами свого роду. Через те він заходив у конфлікти з іншими князями, що не погоджувалися з його політикою. Про які-небудь виступи бояр проти нього не знаємо нічого, — видно, галицька аристократія була вже цілком розгромлена.

Лев мусив визнавати над собою владу Золотої Орди, але зручною політикою вмів цю залежність звести до невеликих розмірів, — тільки давав військову допомогу для походів, які зорганізував хан. Зате татари допомагали йому в його політичних планах. Лев — так само, як Данило, — утримував зв'язки з усіми сусідами — з Німецьким орденом, Угорщиною, Чехією, Польщею, Литвою. Лев оберігав північний кордон держави від ятвягів, а коли литовський князь Тройден захопив йому пограничний Дорогичин, зорганізував великий похід на Литву, здобув Новгородок,— і тоді Тройден мусив піти на мир. Лев намагався використати розбиття Польщі для своїх планів і задумав опанувати краківське князівство, за яке йшла боротьба між різними кандидатами. Він виправлявся походами на Сандомирщину, Мазовше, врешті аж під Краків. Йому не повелося здобути польської столиці, але натомість здобув він цінніший для своєї держави Люблін з люблінською землею. Це був явний доказ переваги Галицько-волинської держави над Польщею; державний кордон оперся знову на Віслу. На півдні Лев досяг також успіхів: узяв під свою владу частину Закарпаття (комітат Берег, 1229). Таких широких границь галицька держава не мала ще ніколи.

У пізнішій традиції Лев залишився дуже популярною постаттю як князь, що дав своє ім'я Львову. Але нема певних доказів на те, чи Львів уже за Льва був столицею Галичини. Ім'я Льва було також у великій пошані серед пізнішої галицької шляхти і духовенства: збереглося понад 20 грамот з іменем Льва на різні боярські і церковні землі — це фальсифікати з XV—XVI ст., але, ймовірно, основані на дійсних Львових документах, що до нас не дійшли; вони цікаві тим, що вказують, як довго залишилася традиція імені цього визначного князя.

  • 0
  • 10 апреля 2011, 23:07
  • admin

Коментарі (0)

RSS згорнути / розгорнути

Лише зарeєстровані та авторизовані користувачі можуть залишати коментарі.